Programm

REGULAMENTUL

Concursul Tinerilor Pianişti „I. Paderewski”, ediția a VII-a, Chişinău 2019

Perioada de desfăşurare: 13-14 noiembrie 2019

Locaţie: Sala Mică a Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”

ORGANIZATORI:

Proiect elaborat de catedra pian special a Liceului Republican de Muzică „Ciprian Porumbescu” în parteneriat cu Filarmonica Naţională „Serghei Lunchevici”, Liceul Republican de Muzică „Serghei Rahmaninov”, Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice sub patronajul Ambasadei Poloniei în Republica Moldova şi „ZEN-CLUB”.

SCOPUL CONCURSULUI: promovarea creaţiilor compozitorilor polonezi;

ÎNSCRIEREA ÎN CONCURS:

În concurs pot participa elevii instituţiilor de muzică (şcoli, licee,colegii) cu vârsta cuprinsă între 6-20 ani la 3 categorii de vârstă:

I.Categoria A (clasele I - IV);

II.Categoria B (clasele V - VIII);

III. Categoria C (clasele IX - XII);

IV. Categoria D (studenți ai instituțiilor superioare de învățământ artistic).

Proiect elaborat de catedra pian special a Liceului de Muzică „C. Porumbescu” în parteneriat cu Filarmonica Naţională „S. Lunchevici”, Liceul de Muzică „S. Rahmaninov”, AMTAP sub patronajul Ambasadei Poloniei şi „ZEN-CLUB”.

La fişa de înscriere (Anexa nr.1) se anexează:

• Copia certificatului de naştere / buletinul de identitate;

De asemenea ne puteți expedia fișa de înscriere și certificatul de naștere (scanat) la adresele de email: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza sau Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

Data limită a înscrierii în concurs: 1 noiembrie 2019

PROGRAMUL CONCURSULUI:

Categoria A: (clasele I – IV)

• O piesă a unui compozitor polonez
  • O piesă în stil Barocco

Categoria B: (clasele V – VIII)

• O piesă a unui compozitor polonez
  • Studiu de virtuozitate

Categoria C: (clasele IX - XII)

• O creație a unui compozitor polonez
  • Sonată clasică, part. I-a Allegro de Sonata
  • F. Chopin – Studiu (excepţie: op. 10 nr. 3 și nr.6; op. 25, nr. 7)

Categoria D: (studenți ai instituțiilor superioare de învățământ artistic)

• F. Chopin - 2 Mazurci
  • F. Chopin – Studiu de virtuozitate
  • creație la alegere (piesă desfășurată; formă medie; partea I-a a unei forme mari, formă mare ciclică, durata – 10-15min).

La solicitare concurenții pot participa în categoria superioară

Juriul: Din componenţa juriului fac parte reprezentanţi ai Liceelor de Muzică „Ciprian Porumbescu”, „Serghei Rahmaninov”, Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Filarmonica Naţională „Serghei Lunchevici”, Ambasada Poloniei în Republica Moldova.

Premii: Se acordă cîte un Premiu I, II, III, Diplome de Excelenţă şi de participare care vor fi înmânate la Gala Laureaţilor.

Telefoane de contact:

069-739-229 – Irina Bogataia (director şi prof. de pian la Școala de Arte „Alexei Stârcea”)

069-574-544 – Larisa Jar (şef catedra pian special la Liceul Republican de Muzică „C. Porumbescu”)

078-880-120 – Agnesa Rusu (coordonator, vice director al Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”)

079-254-121 – Ludmila Leca (secretar juriu, redactor al Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”)

Fişa de înscriere:

Partener principal