Tatiana COSTIUC

Soprana Tatiana Costiuc, născută la 3 decembrie 1981, și-a făcut studiile la Liceul Republican de Muzică „C. Porumbescu” , specialitatea dirijat coral, după care a absolvit Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice (licență și masterat), specialitatea canto academic, clasa prof. L.Pelin, și Mihail Muntean, Artist al Poporului. Cariera artistică a solistei cuprinde colaborări cu Orchestra Simfonică a Companiei de Stat „Teleradio Moldova”, Orchestra Naţională de Cameră, Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale „ Serghei Lunchevici; Capelele Corale „Doina”, „Moldova”, „Renaissance”, Corul Naţional de Cameră din Moscova, de asemenea frumoase conlucrări cu   dirijorii: M.Secichin, G. Mustea, S.Popov, T. Zgureanu, V. Garştea, V.Ciolac, O. Filip, I. Stepan, M. Agafiţa, C. Florea (Spania), V. Minin (Rusia), C. Ward (Marea Britanie), P.Strub (Germania), M. Katz (Franta), D. Talpain ( Franţa), M. Holiartok (România) și compozitorii: T. Zgureanu, V.Ciolac, Z. Tcaci, N.şi V. Ciolac, O. Palymsky, C. Rusnac. Laureată a Concursurilor Naționale și Internaționale, Tatiana Costiuc evoluează cu succes în cadrul multor concerte și Festivaluri printre care: Festivalul-Concurs Internaţional de Arte – 2005, 2006, Coreea de Nord, Festivalului „Mărţişor”, Festivalul Zilele Muzicii Noi, ediţiile 2003, 2004, 2011 , Concertul de Gală în cadrul Festivalului „Invită Maria Bieşu” 2004, Festivalul Schubertiada”, 2009, SUA.

De o importanță aleasă sunt prestațiile sopranei în cadrul spectacolelor în premieră la Chișinău: premiera operei „Flautul fermecat” de W. A. Mozart, rolul titular - Pamina, septembrie 2006, premiera Concertului pentru soprano de coloratură şi orchestră” de R. Glier, iulie 2006, premiera simfoniei   Simfoniei nr.14 de D.Şostacovici, premiera Oratoriului „ Anotimpurile”, de J.Haydn, Premiera Requiemului de A. Salieri, Premiera Oratoriului „Ultimele cuvinte ale mîntuitorului pe cruce” de J. Haydn, premiera operei „La clemenza di Tito”de W. A Mozart, rolul Serviliei, 2011, premiera Misei Înalte in si minor de J. S. Bach, 2011, premiera Misei Încoronării de F.Liszt, 2011.

PARTENER MEDIA

You are here DESPRE NOI Solişti Tatiana COSTIUC