• a-moscovici2.jpg
  • milenium-band.jpg
  • Tatiana-Costiuc.jpg

Duetul de pianişti Anatolie LAPICUS şi Iurie MAHOVICI

Anatolie Lapicus – Iurie Mahovici - duetul de pianişti.

Sinceritatea romantică, ironia fină detaşată, delicateţea de filigran, claritatea atacului, supleţea replicilor, strălucirea concertistică – iată numai câteva coordonate pe care se sprijină pianistica celor două personalităţi.

Camelia Pavlenco

Istoria duetului de pianişti Anatolie Lapicus şi Iurie Mahovici, a început de la culegerea de note pentru piano duo, ce aparţin compozitorului francez Olivier Messiaen, Suita „Vision de l’Amen”, creaţie a cărei interpretare necesită multă iscusinţă, talent şi nu în ultimul rând profesionalism. Ideea de a interpreta această lucrare a inaugurat o colaborare frumoasă, ce şi-a cules laurii, pentru prima dată, pe scena Sălii cu Orgă, în cea de-a şaptea zi a lui ianuarie 1993. Pe parcursul anilor duetul a devenit unul din cele mai apreciate şi cunoscute în Republica Moldova, dar şi peste hotarele ei, ajungând a fi de talie europeană. Pianiştii au în palmares câteva premii prestigioase, peste 30 festivaluri şi turnee, concertând pe marile scene ale oraşelor europene din România, Rusia, Lituania, Letonia, Franţa, Germania, Belarus, Cehia, scene râvnite de mulţi interpreţi, care aspiră la valori şi realizări muzicale înalte.

Duetul de pianişti Anatolie Lapicus şi Iurie Mahovici reprezintă un colectiv cu însuşiri caracteristice doar lor: simţul ansamblului, rafinamentul interpretativ, virtuozitatea desăvîrşită, varietatea şi calitatea sunetului, ataşamentul personal faţă de lucrările interpretate. Duetul posedă un vast repertoriu format din muzică pentru două piane, pian la patru mâini, creaţii pentru duet de piane şi orchestra simfonică etc.

Trecutul muzical al duetului dezvăluie nu doar cariera pianistică a celor doi protagonişti, ci şi o altă formă de activitate artistică. Duetul contribuie considerabil la dezvoltarea culturii muzicale autohtone, Iurie Mahovici şi Anatolie Lapicus sunt fondatorii Festivalului Internaţional a duetelor de pian „Strugure de Chihlimbar” ce a avut deja trei ediţii.

Pianiştii au lăsat peste 90 creaţii în propria interpretare, fondului Companiei Publice „TeleradioMoldova”. De asemenea au efectuat transcrierea pentru piano duo a diferitor lucrări muzicale, încadrându-le în patru volume. Aceste transcrieri se bucură deja de succes în diferite state ale lumii, facând parte din repertoriul multor duete internaţionale.

În iulie 1995, prin decretul Preşedintelui Republicii Moldova, pentru activitatea pedagogică rodnică şi înaltă măiestrie profesională, pentru merite în dezvoltarea artei muzicale şi contribuţia la instruirea cadrelor de muzicieni-interpreţi, acestor pianişti li s-a conferit titlul onorific Maestru în Artă”.

În prezent Anatolie Lapicus şi Iurie Mahovici sunt profesori universitari. Anatolie Lapicus este şef de catedră Pian special; Iurie Mahovici – Șef de catedră Muzică ușoară și jazz, la Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice din Chişinău. Din anul 2005 sunt solişti ai Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”.

PARTENER MEDIA

You are here DESPRE NOI Solişti Duetul de pianişti Anatolie LAPICUS şi Iurie MAHOVICI