Folclorul Transcendent graţie Călăuzei Petre Neamţu

În data de 27.09.2018, la ora 18.00, în incinta Filarmonicii Naţionale Serghei Luncheivici a avut loc concertul jubiliar al Orchestrei Folclor (50 ani de la fondare), director artistic şi prim-dirijor Petre Neamţu. Fondatorul orchetrei este regretatul Dumitru Blajinu. În cadrul concertului au participat foştii şi actualii interpreţi instrumentişti cât şi interpreţi vocalişti printre care Vasile Iovu, Simion Duja, Maria Sarabaş, Veronica Mihai, Mihail Muntean, Diamanta Peterău, Surorile Osoianu, Veronica Mihai, Dinastia Văluţă etc. În program au evoluat tineri artişti câştigători a Premiul Mare la ediţiile concursului Prezintă orchestra Folclor cât şi premianţii Festivalurilor-concurs Crizantema de argint şi Crizantema de aur, a căror   partener fidel este orchestra Folclor.

Programul muzical a fost divers cuprinzând piese folclorice instrumentale şi vocale dar şi romanţe, vasluri, tango-uri etc., printre care amintim. La vatra jocului, Așa-i viața omului, Vine dorul jos pe plai, Vară, vară, primăvară, Omagiu pentru părinți, Valsul anilor , De ce m-ați dus de lângă noi, Astazi e ziua ta, Hora mare-a lui Ștefan, Dragumi-i în sat la joc, Joacă bine bade-hăi, Hora mare moldovenească ş.a.

Concertul s-a desfăşurat în două părţi. Fiecare parte a inclus muzică diversă şi structurată contrastant. Au răsunat piese cu tematică populară de veselie, joc, voie bună dar şi cea de dor de casă, părinţi, dragoste, natură etc. Dirijorul Petre Neamţu a fost un adevărat maestru al concordanţei dintre pupitru dirijoral (mânuirea orchestrei şi legătura cu soliştii) şi publicul meloman. A simţit atât de bine muzica şi a transmis-o cu o evidentă dragoste tuturor celor prezenţi la eveniment. E de apreciat valoarea fiecărui membru al orchestrei Folclor – care profesionişti fiind de marcă, au vibrat sincron cu emoţia enunţată de Maestrul Petre Neamţu. Orchestra a sunat pe cât se poate de fabulos, emoţional şi la sigur a reverberat cu emoţia publicului – admiratori fideli şi fani desăvârşiţi ai orchestrei Folclor. Soliştii orchestrei au avut o prestaţie excepţională. Ei au fost cei care au înfrumuseţat concertul prin cântece cu tematică diversă şi au emanat doar emoţii pozitive. Au adus cu ei în scenă folclorul de cândva şi cel autohton. Atât instrumentiştii cât şi vocaliştii datorită nivelului înalt de profesionalizm au trezit în fiecare spectator trăiri puternice de dor, jale, bucurie etc.

Sala a fost arhiplină, cei pasionaţi de folclor, muzică populară, prezenţi în mare număr la Concertul Jubiliar au savurat deliciul Folclor în picioare, sala fiind neîncăpătoare pentru toţi admiratorii. Invitaţi de suflet a concertului au fost maeştri Nicolae Botgros, Lidia Bejenaru, care au ţinut să-şi afişeze respectul pentru prietenii din Folclor. Este de menţionat aportul personal şi profesional al gazdei evenimentului distinsa doamna Director Bivol Svetlana, care de fiecare dată, dar în ora jubiliară a Orchestrei Folclor, a fost o superbă amfitioană, contribuind nemijlocit la realizarea spectacolului, dar şi îngrijindu-se de calitatea publicului invitat. Aceştea din urmă fiind ofertanţi de surprize plăcute inedite.

La concert a fost prezentă Ministrul Educaţiei, Culturii şi Cercetării Monica Babuc dând citire felicitării semnate de Primul Ministru al Republicii Moldova din partea căruia au fost oferite diplome de merit orchestrei Folclor şi membrilor acesteea. Buna dispoziţie a tuturor celor prezenţi a fost asigurată prin măiestria moderatorilor concertului Victor Stahi şi Nina Boboceanu. Plini de energie şi emoţii pozitive au încins amintiri din trecutul glorios dar şi din prezentul superb al orchestrei. Concertul a fost susţinut de partenerii generali Noroc TV, TRM, Busuioc TV, Radio Plai. Contribuţia acestora constă în difuzarea muzicii la radio precum şi interviurile live cu diferiţi instrumentişti şi solişti ai orchestrei, iar pe posturile de televiziune se va derula repetat acest concert aniversar. Această seară memorabilă va reverbera pentru mult timp. Profesionalismul, talentul, dăruirea de sine, patriotismul, sunt calităţi ce unesc Folclor-iştii, admiratorii acestora şi prietenii tuturor. Continuitatea mesajului fiind indubitabil pentru mulţi ani înainte.

Chiforişin Galina muzicolog, studentă an.IV AMTAP

Partener principal