• 01-Mihail-Agafita-sm.jpg
  • 04-iulian-rusu-sm.jpg

Iulian Rusu, (dirijor invitat), Romania

iulian-rusu-sm

Născut în anul 1967, Iulian Rusu şi-a început studiile muzicale la vârsta de 9 ani  (la Suceava) alegând clarinetul ca instrument principal. Şi-a continuat studiile la Liceul de Muzică „Octav Băncilă” din Iaşi la clasa profesorului Ioan Mica, şi la Facultatea de Muzică din Braşov la clasele profesorilor Dumitru Sâpcu şi Daniel Theodoru.

S-a specializat în dirijat orchestră la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, clasa Profesor dirijor Cristian Brâncuşi.

Participă la Cursuri Internaţionale de Dirijat conduse de Maeștrii: Dumitru Goia, (absolvent al Conservatoarelor din Sankt Petersburg și din Viena), Jorma Panula - Finlanda, Octavio Calleya (absolvent al Conservatorului din Viena), Enrique García Asensio - Spania, Daisuke Soga - Japonia, Alexander Walker - U.K.

A avut privilegiul să studieze, singurul din România, cu unul dintre cei mai mari dirijori ai lumii Maestrul Sergiu Comissiona, care i-a împărtăşit cunoştinţe din vasta şi îndelungata-i experienţă.

În anul 2011 obţine titlul de Doctor în muzică, (specialitatea dirijat de orchestră) cu titlul Tezei: Tradiţia Dirijorală în România, Stil, Concepţie, Spirit creator.

A apărut în calitate de dirijor la pupitrul orchestrelor Filarmonicilor din: Arad, Asia Philharmonic (Busan - Corea de Sud), Bacău, Botoşani, Braşov, Orchestra Națională Radio din Atena, Cipru, Chişinău, Craiova, Iași, Oradea, Piteşti, Ploieşti, Orchestra de Cameră Radio, Râmnicu Vâlcea, Sibiu, Târgovişte, Târgu Mureş, Timișoara şi a unor ansambluri orchestrale şi camerale formate la iniţiativa sa.

Iulian Rusu predă cursuri de clarinet şi orchestră de suflători, în calitate de profesor asociat, la Universităţile din Braşov, Iaşi şi Târgovişte. Este șef serviciu artistic la Filarmonica din Braşov, iar în această calitate se ocupă de strategia repertorială a instituţiei şi de programarea dirijorilor şi soliştilor angajaţi şi invitaţi.

A efectuat turnee în calitate de solist sau dirijor în Bulgaria, Cipru, Corea de Sud, Germania, Israel, Italia, Japonia, Kuwait,  Spania, Suedia,  S.U.A. şi Ungaria.

A colaborat cu soliştii concertişti: Csky Boldiszar, Robert Borsos, Chang Jung Ho, Mihai Craioveanu,Vlad Dimulescu, Natalia Gromova, Florin Ionescu - Galaţi, Theodor Kerkezos, Horia Mihail, Olga Podobinski, Yosuke Terashima, Alexandru Tomescu, Horia Văcărescu, Gerald Wood, Gheorghe Zamfir etc. şi cu soliştii lirici: Isabel Marx Gut, Irina  Iordăchescu, Silvia Sorina Munteanu, Daniela Vlădescu, Maria Jinga, Anda Pop, Liza Kadelnik, Corina Klein, Sidonia Nica,  Marius Manea, Marius Boloș, Pablo Cameselle, Ionuţ Popescu, Iustinian Zetea, Mario Vasiliu, Liviu Iftene, Mihai Irimia, Balla Sandor, etc.

Repertoriul dirijorului Iulian Rusu, include lucrări aparţinând tuturor epocilor şi stilurilor creatoare inclusiv operetă, operă şi balet.

Partener media

logo-evenimente-md