Orchestra Simfonică

Colectiv emerit din Republica Moldova, Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale "Serghei Lunchevici" a fost fondată în anul 1930 şi pe parcursul activităţii sale a avut rolul de emisar al artei şi culturii, devenind în timp unul dintre amsamblurile de vârf din ţară.

Actualmente Orchestra reuneşte un grup de peste 80 de instrumentişti profesionişti, constituind un organism cu bogate tradiţii muzicale şi o activitate concertistică intensă.
Maeştrii Alexandr Klimov şi Pavel Bacinin au fost cei care au pus bazele acestui colectiv. În primii 10 ani ai existenţei sale Orhestra a activat în or. Tiraspol, ca ulterior, în 1940 să-şi schimbe sediul la Chişinău şi să fie inclusă în componenţa Filarmonicii de Stat din Moldova.

Pe lângă mulţi dirijori care au stat la pupitrul Orchestrei, o perioadă îndelungată de timp (1953-1979) funcţia de dirijor-şef şi director artistic a fost deţiută de Timofei Gurtovoi. În următorii 15 ani conducerea artistică a colectivului a fost asigurată de către dirijorul Dumitru Goia.
Începând cu anul 2004 şi până în prezent Orchestra este condusă de prim dirijorul Mihail Agafiţa, Maestru în Artă.

Printre personalităţile artistice cu renume mondial care au colaborat cu Orchestra Filarmonicii Naţionale pe o perioadă de circa 85 ani se numără compozitorii D. Şostakovici, D. Kabalevski, A. Haciaturian; dirijorii A. Gauk, K. Kondraşin, A. Jansons, K. Oesterreicher, Iu. Simonov, V. Jordania, B. Miliutin, A. Katz, M. Brediceanu, H. Chekijzan; soliştii D. Oistrah, L. Kogan, G. Kremer, V. Tretiakov, V. Spivakov, Șt. Ruha, Iu. Bașmet, M. Rostropovici, N. Gutman, N. Șahovskaia, E. Gilels, Sv. Richter, D. Bașkirov, T. Nikolaeva, E. Virsaladze, V. Krainev, V. Merjanov, P. Serebriakov, A. Slobodyanik şi mulţi alţi muzicieni de vază ale scenei muzicale din lumea întreagă.

Perioada recentă de activitate a Orchestrei a fost caracterizată de prezenţa la puitrul dirijoral a maeştrilor A. Samoilă, R. Luther, Gh. Mustea, V. Doni, P. Strub, M. Secichin, D. Pacitti, O. Calleya, Iu. Florea, O. Bălan, C. Dumbrăveanu, M. Gorenstein, V. Cojuhari, D. Sipitiner, H. Andreescu, C. Mandeal, I. Dumănescu, A. Guliyv, L. Markiz, M. Rodan, V. Polyansky.

În cadrul unor colaborări artistice semnificative cu Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale s-au produs pianiştii M. Zeltzer, V. Viardo, L. Vlasenco, A. Palei, D. Borşan, M. Ungureanu, V. Rudenco, A. Nabiulin, O. Maisenberg, R. Sheinfeld, B. Csiky, G. Janusevicius, Th. Pandolfi; violoniștii D. Schwarzberg, G. Croitoru, P. Kopatchinskaja, I. Gârneţ, A. Conunova-Dumortier, C. Anghelescu, A. Zalai; violonceliștii I. Josan, M. Cazacu, R. Suma, M. Smeșnoi, M. Drobinski, A. Niculescu, A. Krastev, I. Storojenco; clarinetistul A. O. Popa, trompetistul S. Cârstea, chitaristul R. Saad; soliştii vocali M. Bieşu, L. Văduva, E. Obrasţova, G. Stoleriu, I. Arhipova, M. Muntean, V. Atlantov, M. Palm, V. Piavko şi mulţi alţii.

Repertoriul Orchestrei cuprinde cele mai reprezentative lucrări ale muzicii simfonice şi vocal-simfonice universale. Orchestra interpretează creaţii din diferite epoci şi în variate genuri stilistice, abordând în principal muzica secolelor XVII-XXI. În acest context o deosebită importanţă se acordă interpretării opusurilor compozitorilor din Republica Moldova şi România: V. Zagorski, E. Lazarev, E. Doga, Gh. Ciobanu, Șt. Neaga, E. Coca, V. Poliakov, L. Gurov, S. Lobel, I. Macovei, T. Chiriac; G. Enescu, Şt. Niculescu, A. Vieru, A. Iorgulescu, D. Dediu, D. Rotaru, L. Dănceanu, M. Jora, M. Negrea, C. Ţăranu, T. Olah, V. Munteanu, A. Pop ş. a.

Preocupată de acurateţea interpretărilor, înalt apreciată de publicul meloman şi critica muzicală, Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici" a fost invitată pentru a susţine numeroase concerte pe cele mai importante scene din Moldova şi a efectuat turnee de mare succes peste hotarele ţării. Orchestra se numără la fel şi printre protagoniştii Festivalurilor Internaţionale din Germania, Italia, Portugalia, România etc.

Pasiune şi entuziasm, muncă asiduă de făurire şi acumulare a experienţei, continua căutare a noilor idei – sunt toate acele elemente prin care se manifestă şi se consolidează rezultatele de colaborare a câtorva generaţii de muzicieni care au dat naştere marelui colectiv artistic din Moldova ce poartă numele de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici".

You are here DESPRE NOI Colective artistice Orchestra Simfonică