Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici"

Stagiunea Concertistică 2021-2022

Concerte

W.A. Mozart    REQUIEM

Pe 20 mai, ora 18:00, vă invităm la un concert ce va comemora cei 95 de ani de la nașterea unei importante personalități a culturii muzicale naționale - Veronica Garștea! Legendă națională a artei dirijorale corale, ce și-a trăit viața pentru muzică, iar valoarea sa artistică va rămâne eternă. Realizările acestei mari personalități își găsesc oglindirea în activitatea Capelei Corale Academice Doina”, în succesele dobândite ani de ani, ce au derivat din talent și perseverență. Celei care a stat la pupitrul dirijoral al Capelei Corale Academice „Doina” timp de 55 ani, îi vom onora amintirea  prin una  din cele mai mari creații ale geniului mozartian - Requiem.
   Requiemul lui W. A. Mozart - o capodoperă în primul rând corală, a cărei geneză învăluită în mister face lucrarea și mai fascinantă și emoționantă. Această muzică profundă, sublimă, tristă, emoționantă dar și solemnă, continuă să sune chiar și după secole, fiind un adevărat imn al reflectării.

Concertul va fi oferit de CAPELA CORALĂ ACADEMICĂ DOINA, director artistic și prim-dirijor Ilona Stepan, Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice Teleradio-Moldova, sub bagheta dirijorală a lui Vyacheslav Redya (Ucraina). Soliști: Tatiana Costiuc (soprano), Lilia Istratii (mezzo-soprano), Ion Timofti (tenor), Alexei Botnarciuc (bas).

IURY MAHOVOCI & Friends
CONCERT JUBILIAR

Pianistul Iurie Mahovici invită toți admiratorii și iubitorii de muzică de calitate la Concertul său Jubiliar la Palatul Republicii, 21 mai, ora 18:00. Repertoriul format din creații variate promite o seară frumoasă, pătrunsă de emoții pozitive și dispoziție strălucitoare!

Prietenii invitați: Duetul de pianiști Anatolie Lapicus și Iurie Mahovici, Capela Corală Academică „Doina”, Lilia Istratii (mezzo-soprano), Vitali Gavrouc (pian), Petru Haruța (tromperă) și Marin Gheras (nai).

Prezintă: Andrei Porubin.

EchipamenteProfesionale de Lumini

Tickets Online

Image

Renaștem Filarmonica, Renaștem Împreună!

Image
Grație lor la momentul actual 08.10.2021 am colectat pe contul și în casa filarmonicii suma de 4173971  lei!