Vineri, 05 Februarie 2021 18:00

Legenda artei corale

(0 votes)

Capela Corală Academică “Doina” la 90  de ani de excelență în muzică

Capela Corală Academică “Doina”, unul dintre cele mai reprezentative și remarcabile colective corale din R. Moldova, își celebrează cei 90 de ani de activitate artistică într-un extraordinar concert cu genericul “Legenda artei corale”.

Bogata istorie concertistică realizată într-un spațiu imens teritorial, ce cuprinde mai multe țări ale lumii, i-a permis acestui colectiv să fie profund venerat și apreciat din partea specialiștilor cât și a publicului. La pupitrul dirijoral al Capelei Corale Academice “Doina”, celui mai longeviv colectiv coral din R. Moldova, s-au perindat de-a lungul timpului personalități notorii precum: C. Pigrov, D. Gerșfeld, M. Kononenko, V. Minin, V. Garștea, repertoriul colectivului devenind imens, cuprinzând un amalgam de creații laice și sacre, de la preclasicism la contemporaneitate, incluzând muzica corală națională cât și cea universală. La 15 ianuarie 2021, activitatea pregnantă a acestui colectiv a fost remarcată prin decernarea  premiului „Gavriil Musicescu" în domeniul muzicii.

Fiindcă anul 2020 a marcat mai multe evenimente importante, printre care cei 180 de ani de la nașterea marelui compozitor rus P. I. Ceaikovski, partea I a programului concertistic va fi dedicată  creației acestui proeminent reprezentant al muzicii.

În partea a II-a a concertului vor răsuna creații semnate de compozitori autohtoni: G. Musicescu,  Ș. Neaga, Z. Tcaci, V. Zagorschi, C. Rusnac, T. Chiriac, Gh. Mustea, Gh. Ciobanu.

Alături de protagoniștii concertului - Capela Corală Academică “Doina”, director artistic și prim-dirijor - Ilona Stepan, va evolua Duetul de pianiști Anatolie Lapicus și Iurie Mahovici.

Vă așteptăm cu drag!
5 februarie, ora 18:00

Sala cu Orgă

Daniela Dascal